Dawny szpital na ulicy Westerplatte przejdzie gruntowną renowację po latach zaniedbań
Kiedyś pełen życia i urokliwy, historyczny budynek dawnego szpitala na ulicy Westerplatte w Świdnicy, który od 15 lat pozostawał opuszczony i popadał w ruinę, w końcu doczeka się renowacji. Obiekt, który kiedyś tętnił życiem i pełnił ważną funkcję społeczną, a teraz stojący pusty i niszczejący, zmienił właściciela, który już rozpoczął prace budowlane.
Budowa tejże placówki zdrowotnej przy ówczesnej Reichenbacherstrasse – dzisiejszej ulicy Westerplatte – rozpoczęła się 27 października 1927 roku. Szpital, który mógł pomieścić 140 pacjentów, został skończony w 1929 roku i był eksploatowany przez zgromadzenie sióstr św. Elżbiety do końca II wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu, polskie władze przejęły obiekt na ulicy Westerplatte, który przez kolejne 64 lata służył jako szpital. 29 maja 2009 roku wszystkie jednostki szpitalne przeniesiono do nowo wybudowanego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” na ulicy Leśnej. W 2011 r. Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety odzyskało swój dawny obiekt. Początkowo planowano utworzyć tam Dom Seniora, ale te plany uległy zmianie i siostry zdecydowały się na sprzedaż budynku. Nowy inwestor pojawił się w 2015 roku, a nawet podpisano wstępną umowę, ale ostatecznie transakcja nie doszła do skutku.
Obiekt, który przez lata był nieczynny i stopniowo popadał w ruinę, stał się miejscem spotkań dla osób bezdomnych. 6 października 2017 roku, w znacząco zdewastowanym budynku wybuchł gwałtowny pożar. Ogień strawił większość dachu, powodując ogromne zniszczenia. Pomimo dramatycznego stanu budynku, konserwator zabytków odmówił zgody na jego rozbiórkę, ponieważ budynek jest wpisany do gminnej listy obiektów zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podzieliło to stanowisko, odrzucając zażalenie na decyzję konserwatora.