Zapewnienie o bezpieczeństwie ogrodów działkowych wobec reformy planowania przestrzennego
Powszechnie wiadomo, że ogrody działkowe i działki rekreacyjne to zielone oazy spokoju, odskocznia od miejskiego gwaru, które cieszą się dużą popularnością. W obrębie miasta z powodzeniem funkcjonuje 12 Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz jedno Stowarzyszenie Ogrodowe. Jednak ostatnio w opinii publicznej pojawiły się niepokojące głosy dotyczące rzekomych planów dotyczących ich likwidacji. Świdnicki urząd miejski decyduje się na stanowcze zaprzeczenie takich doniesień, uspokajając, że plany likwidacji ogrodów są jedynie nieodpowiedzialnymi spekulacjami.
Aktualna reforma zarządzania przestrzenią miejską, uchwalona ustawą z 7 lipca 2023 roku, zmieniającą ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, implementowaną podczas rządów partii Prawo i Sprawiedliwość, nie ma na celu zamykania ogrodów. Jej głównym celem jest raczej stworzenie spójności procesów planistycznych i gwarantowanie jak najszerszych konsultacji społecznych przy opracowywaniu miejscowego prawa.
Zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie stwarza zagrożenia dla ogrodów działkowych. Nieprawdą jest, że nowy dokument, tzw. plan ogólny, ma jakikolwiek wpływ na przeznaczenie poszczególnych terenów. W rzeczywistości ogranicza się on do określania stref miejskich, definiowania dopuszczalnych dla nich funkcji i wskaźników zagospodarowania. Oznacza to, że ogrody działkowe będą mogły kontynuować swoje istnienie w strefach wielofunkcyjnych, jak również w osobnych strefach zieleni.
Plan ogólny będzie tworzony przy aktywnym udziale całej społeczności miejskiej, w tym również z udziałem przedstawicieli Rodzinnych Ogrodów Działkowych.